Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Niklas Boke-Oléns dataset av beräknad befolkningstäthet publicerad i Nature - Scientific Data

DataGURU-prognos, Afrika

Ett dataset med en befolkningsprognos i Afrika genererades av Niklas Boke-Olén och Veiko Lehsten. Publikationen leder till att DataGURU blir en av Nature - Scientific Data:s ackrediterade servrar.

En befolkningsprognos av afrikanska befolkningen för resten av detta århundrade har genererats av Niklas Boke-Olén och Veiko Lehsten. Det är den första i sitt slag, då den integrerar både socioekonomiska scenarios (så kallade SSP:s) och representativa koncentrationsutvecklingsbanor (så kallade RCP:s). Den publicerade artikeln hittar du här. Offentliggörandet av denna datamängd ledde också till ackrediteringen av DataGURU som en av Nature - Scientific Data:s servrar.

DataGURU har finansierats av BECC och MERGE under flera år och fungerar som deras officiella projektdatabas. Projektet har för närvarande fått bidrag infrastruktur från universitetet via BECC.

DataGURU ger enkel tillgång till historiska och framtida klimatdata, samt europeiska befolkningsprognoser, samt andra typer av data. Det gör att forskare kan offentliggöra sina data redan innan publicering, samt få en Digital Object Identifier System (DOI) för sina data. Detta har visat sig vara en fördel i granskningsprocessen, eftersom datan är tillgänglig för granskaren.